Spa

SPA ( Salus Per Aquam)

 

Son zamanlarda insanlar onun hakkında çok şey konuşmaktadırlar, fakat nedense birçok kişi spa sözcüğünün gerçekte ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir.

Kısaca “ Su ile gelen sağlık” anlamını veren “SPA” sözcüğü ile ilgili aynı anlamı taşiıyan fakat, farklı şekillerde yazılan kelimeler görmek mümkündür.

Örneğin; “Salus Per Aquam”, “Sonus Per Aqua”, “Salut Per Aqua”, “Sanitas Per Aquas” Bu sözcüklerin ortak anlamı; Latincede su ile gelen sağlık, sudan gelen sağlık anlamını vermektedir.

 

TARİHTE SPA

Tarihsel olarak bakıldığında spanın geçmişi roma imparatorluğuna kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Roma’lı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Sanus Per Aquam” Sudan Gelen Sağlık adı verilmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. Yy.’da meşhur olan ve günümüze dek gelen SPA isimli bir şehirde kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen SPA Kültürü; tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pek çok terapiyi kapsamış. SPA Kültürü’nde, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmaktadır.

Kişilerin problemlerine göre hertürlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan, sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile SPA adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık klübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.

SPA’lardaki tedaviler; ıslak terapiler (hidro terapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir.

ROYAL DERM ÖZEL VÜCUT BAKIM TERAPİLERİ

Royal Derm özel jakuzi ve vücut bakım terapilerinde ilk önce özel duş jeli ile duş alınır. Ardından yapılan terapinin kendi özel bitkisel ürünleri ile vücuda peeling uygulaması yapılarak cilt ölü hücrelerden temizlenir. Daha sonra terapi serisinin kendi bitkisel masaj yağı ile uygun masaj yapılır. Serinin özel bitkisel maskesi tüm vücuda komple sürülerek  bekletilir.

Daha sonra serinin özel bitkisel terapisi hidro terapi havuzuna dökülür ve muhteşem bir karışım ortaya çıkarılır. Misafirimiz bu terapi havuzunda 30 dk. Kadar ikramlarımızın tadına bakarak su masajı ile dinlenir. Bu sırada serinin özel banyo köpüğü karışıma katılarak bir köpük banyosu oluşturulur.

Son olarak terapi sonrası ışıltılı vücut nemlendirici losyonu ile kısa bir masaj yapılarak misafirimizin  bakımı sonlandırılır.

 

 

 

ROYAL DERM’DE MİSAFİRLERİN TERCİHİNE GÖRE VÜCUT BAKIM TERAPİ ÇEŞİTLERİ

 

Şarap Terapisi

Son zamanlarda gündemde olan şarabın üzüm içeriğinin cildimize ve vücudumuza sonsuz yararı vardır. Avrupa’da da orta çağda zenginler şarap, dolayısıyla üzüm özleriyle ciltlerini sağlıklı tutmayı başarmışlardır.

Herşeyden önce şarap mükemmel bir anti oksidandır ve cildi koruma özelliği vardır.

Üzümün anti oksidan etkisi, E Vitaminine göre 50, C vitaminine göre 20 kat daha fazladır.

İçeriğinde bulunan polyphenol keşfedilen en kuvvetli antioksidan olarak bilinmektedir.

 

 

 

Nar Terapisi

Yunan mitolojisinden, İncil’e hatta Rönesans resimlerine kadar, tarihte birçok ressam ve filozof tarafından Nar’ın kullanılmış olduğunu görürü.

Eski Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar mücevhere benzeyen bu meyvenin şarap rengindeki çekirdeklerini tıp alanında ağırlıklı olarak kullanmışlardır.

Nar özü, iyileştici etkisinin yanı sıra güneş koruma ürünlerinin SPF etkisini artırıcı özelliğine de sahiptir.

 

 

 

Çikolata Terapisi

Avrupa’da çikolata üretimine başlandığı zamanlarda, bu lezzet seçkin soylular ve zenginler için ayrılıyor, yalnızca tariflerin bir sır gibi saklandığı eczanelerde çok yüksek fiyatlardan satılıyordu.

Çikolata bugün çok çeşitli şekil ve kalitelerde herkese ulaşıyor. Nefis bir şekerleme veya küçük bir hediye yada yatıştırıcı bir gıda olarak yararlanılan çikolata duyguları düzenliyor ve günlük telaşınızı unutmanızı sağlıyor.

Son olarak kozmetik dünyasında da çikolatanın yararlı etkilerinden faydalanılıyor. Çikolatanın yatıştırıcı etkisi cildinize nüfuz ederek mutluluk hissinize ulaşır. Sıcak çikolatayı vücudunuza özel tekniklerle uygulayan güzellik uzmanı, duygusal ve görsel açıdan bir sanat eseri yaratır.

 

 

Yeşil Çay Terapisi

Zamanla toksin adını verdiğimiz maddeler bedende birikip birçok ciddi hastalığa yol açabiliyor.

Toksik atıklar ise vücudumuzda büyük tahribat yaratıyor. Yeşil çay sayesinde kan dolaşımı ve dolayısıyla hücrelere oksijen taşınmasıda artar, vücut sağlığa ve dinginliğe kavuşur. Aynı zamanda yeşil çay antioksidan özellik gösterir, cildi besleyerek cildin olgunlaşmasını geciktirir.

 

 

 

 

Ballı Sütlü Terapi

Vücudunuzu dinlendiren, kendinizi özel hissetmenizi sağlayan mükemmel bir bakım.

Vücudunuzu tamamen arındırılmış ve huzurlu hissederek anınızı özel kılın.

 

 

 

 

Çilek Terapisi

Bol miktarda A – B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içeren çilek, bağışıklık sistemini güçlendiren ve besin değeri yüksek olan bir meyvedir.

Güçlü antioksidan etkisi ile serbest radikallerden cildimizi korurken; kan dolaşımının düzenlenmesine sebep olmakta ve çatlak ve varise karşıda korunmayı amaçlamaktadır.

 

 

 

Kleopatra Aroma Terapi Süt Banyosu

Sütün cilde faydaları arasında ilk olarak nemlendirici ve yumuşatıcı özelliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Sütün cilde faydalarından yararlanarak hem cildinizi nemlendirebilir, hem de yumuşatabilirsiniz.

Sütün cilde faydalarından bir diğeri ise dudak çatlamalarını giderme etkisidir. Belirtmeliyiz ki, sütün cilde faydaları arasında, cildin beslenmesi etkisinden mutlaka söz etmemiz gerekmektedir. Sütün cilde faydaları arasında yer alan diğer bir detayın ise cildin rengini normal haline getirmek, ve cildi parlatmak olduğunu söylemekte fayda vardır.

 

Royal Derm’de Kleopatra Aroma Terapi Süt banyosunun tadını çıkarın.